Bliver du glad af at se dine medarbejdere og kollegaer smile? Dumt spørgsmål, for selvfølgelig gør du det!
Smil og glæde er den korteste vej mellem mennesker og den nemmeste måde at skabe arbejdsglæde. Smil og glæde smitter og er heldigvis en ”virus” vi ikke skal beskytte os fra – Men det skal starte et sted og hvorfor ikke med dig?
Hvad gør du allerede for at skabe smil og glæde i dine omgivelser? Du kunne sætte dig selv det mål, at du, hver gang et møde starter, sørger for, at der kommer smil på læben hos alle deltagerne.
Hvordan du gør, er op til dig 😉
Smil, så får du et smil igen
Med venlig hilsen
Britta Olsson
Autoriseret Arbejdsmiljørådgiver i samarbejde med DNV Denmark
Måske vil du også finde dette indlæg interessant
Nye emballageregler – Er I omfattede? Fra 31. december 2024 trådte de nye regler om [...]
Du brænder for at skabe en arbejdsplads, hvor folk trives. Du ved, at et godt [...]
Den 28. juni 2024 traf Østre Landsret en afgørelse, der potentielt kan få vidtrækkende konsekvenser [...]
Igen i år forbereder vi jer på Danmarks Mentale Sundhedsdag – den afholdes som altid [...]
At blive tilbudt en lederrolle kan føles som et stort skulderklap – en anerkendelse af [...]
Mange virksomheder tror fejlagtigt, at de skulle have asbestautorisation allerede ved årsskiftet – men faktum [...]
Husk! Ud over arbejdsmiljølovgivningen kan fagforbund have særregler, der giver arbejdsmiljørepræsentanter (AMR) ekstra beskyttelse og [...]
På mange virksomheder er det et mål, at stræber efter en 0-fejls kultur, hvilket i [...]