Det var netop, hvad en kunde sagde

Bæresele

Bære- og løfteseler skal ikke efterses!

Det var netop, hvad en kunde sagde – indtil vi viste, hvordan et simpelt eftersyn kan være altafgørende for sikkerheden.

Lad os få det på det rene:

Det er en misforståelse, at bære- og løfteseler ikke behøver regelmæssig kontrol. Lovgivningen siger det meget klart: Begrebet “tekniske hjælpemidler” dækker over en bred vifte af udstyr, som desværre alt for mange virksomheder overser.

Hvorfor er egenkontroller vigtige?

  • Forebyggelse af skader: Over tid kan slid og små skader, som ikke altid er synlige, udvikle sig til alvorlige problemer. Et løbende eftersyn kan fange disse problemer, før de fører til farlige situationer.
  • Overholdelse af loven: Det er ikke bare et spørgsmål om sikkerhed – det er et lovkrav, at tekniske hjælpemidler, herunder bære- og løfteseler, efterses og vedligeholdes korrekt.
  • Sikkerhed for medarbejderne: Ved at implementere systematiske egenkontroller viser I, at medarbejdernes sikkerhed er en prioritet, hvilket skaber tryghed og et sundt arbejdsmiljø.

Læringen her er klar:

Selvom nogen måtte mene, at inspektion af bære- og løfteseler er unødvendigt, viser virkeligheden, at et simpelt eftersyn kan redde liv og undgå skade på emner og materiel. Ved at have fokus på egenkontroller sikrer I ikke kun, at I overholder loven, men også at jeres arbejdsplads er så sikker og tryg som muligt.

Tag ansvar – implementer regelmæssige egenkontroller og gør jeres arbejdsplads til et forbillede inden for sikkerhed og god arbejdsmiljøkultur.

“Egenkontrol? Det har vi da styr på!”

Det tror mange – lige indtil vi viser dem, hvor huller i kontrollen kan få alvorlige konsekvenser. Mange virksomheder oplever, at det er svært at holde styr på alt det, der skal efterses, hvornår det skal gøres, og hvem der skal gøre det.

Lad os være ærlige: Ingen gider bøvl med regler og eftersyn. Men hvad nu, hvis vi kunne gøre det nemt for jer? Vi hjælper jer med at få overblikket, så egenkontrollerne bliver en fast og naturlig del af jeres arbejdsmiljø – uden spild af tid og ressourcer. Flere virksomheder har allerede en fast aftale med os, hvor vi sørger for, at de altid er opdaterede og på den sikre side af lovgivningen.

Med en fast aftale hos os får I:

✔ Overblik over, hvad der skal kontrolleres – og hvornår
✔ Tryghed i, at I overholder loven uden ekstra besvær
✔ En rådgiver, der ikke kun peger på problemer, men også giver løsninger

Lad os tage snakken – og gøre egenkontrol til en sikkerhed, ikke en stressfaktor!

Med venlig hilsen

Britta Olsson

Autoriseret Arbejdsmiljørådgiver i samarbejde med DNV Denmark

Måske vil du også finde dette indlæg interessant

Hvem er affaldsansvarlig i din virksomhed?

Affaldshåndtering er langt mere end blot at smide ting i den rigtige container. For virksomheder [...]

Hvis du ruller øjnene over kemiske risikovurderinger, så husk

Når mange virksomheder tænker på kemiske risikovurderinger, er det ofte med et sukkende blik mod [...]

GAIS-certificeret arbejdsmiljøledelse

GAIS-certificeret arbejdsmiljøledelse Få mere ud af jeres næste APV eller trivselsmåling! Vi er nu certificeret [...]

Pulje til arbejdsmiljøindsats i regioner og kommuner (PARK)

Pulje til arbejdsmiljøindsats i regioner og kommuner (PARK) I december 2023 afsatte parterne bag trepartsaftalen [...]

Jeg har en nyhed, jeg er rigtig glad for at dele

Jeg har en nyhed, jeg er rigtig glad for at dele: Jeg er nu fast [...]

Kom godt tilbage efter ferien – og husk at tage dig selv med

Ferie er for mange lig med afslapning, nærvær og frihed. Væk fra deadlines, møder og [...]

Et godt arbejdsmiljø skal prioriteres!

Et godt arbejdsmiljø skal prioriteres, det er ikke noget der kommer af sig selv. Det [...]

Nu kan Arbejdstilsynet bruge video og billeder som bevis

Fra den 1. juni 2025 er det blevet væsentligt nemmere for Arbejdstilsynet at føre sager [...]

Se mere på balancedanmark.dk/erhverv/ Et stærkt samarbejde er vejen til et bedre arbejdsmiljø!

 

„Britta, du er den eneste der under mit forløb, har haft forståelse for min situation og har lyttet. Samtidig fortalte du mig, hvad jeg kunne gøre og hvordan jeg kunne forvente at have det under forløbet samt hvordan jeg skulle komme tilbage i mit job igen. Så jeg vil gerne sige dig en STOR TAK for det 🙂.‟