Hjernen er en forunderlig og vidunderlig muskel

Hjernen er en forunderlig og vidunderlig muskel som vi ikke skal glemme at træne. Hjernen er dagligt på hårdt arbejde, og den evner selv at koble fra når den overbelastes. Den oplevelse er der mange stressramte der kan skrive under på. Men vi kan heldigvis hjælpe os selv ved at træne vores hjerne. På den måde holder vi holder vores hjerne ung og kvik.

Hjernen er en forunderlig og vidunderlig muskel som vi ikke skal glemme at træne. Hjernen er dagligt på hårdt arbejde, og den evner selv at koble fra når den overbelastes. Den oplevelse er der mange stressramte der kan skrive under på. Men vi kan heldigvis hjælpe os selv ved at træne vores hjerne. På den måde holder vi holder vores hjerne ung og kvik.

Her er et par forslag til træningen

Øvelser der træner hukommelse og logisk tænkning:

  • Løs sudoku eller krydsord
  • Prøv at genkalde dig 10 detaljer fra din første arbejdsdag
  • Leg med alfabetet, find så mange ting på arbejdet der starter med A, dernæst B osv., som muligt
  • Pak mentalt din kuffert, fra sidste rejse du var på, prøv at huske detaljerne, hvordan lå tøjet, hvordan var det lagt sammen, var der noget særligt ved nedpakningen osv.

Øvelser der giver hjernen mulighed for at slappe af og restituere:

  • Lyt til afslappende musik, samtidig med at du sætter blikket på uendeligt eller lukker øjnene, mens du ligger dit mentale fokus i musikken
  • Dyrk mindfullness

 

Danmarks Mentale Sundhedsdag 2026

Igen i år forbereder vi jer på Danmarks Mentale Sundhedsdag – den afholdes som altid [...]

International Arbejdsmiljødag 2026

Den internationale arbejdsmiljødag 2026, er en oplagt anledning til at stoppe op og reflektere over, [...]

Husker du udslippet af kemikalier?

Husker du udslippet af kemikalier i forbindelse med pakning af kemikalier på en transportvirksomhed i [...]

Hvem er affaldsansvarlig i din virksomhed?

Affaldshåndtering er langt mere end blot at smide ting i den rigtige container. For virksomheder [...]

Hvis du ruller øjnene over kemiske risikovurderinger, så husk

Når mange virksomheder tænker på kemiske risikovurderinger, er det ofte med et sukkende blik mod [...]

GAIS-certificeret arbejdsmiljøledelse

GAIS-certificeret arbejdsmiljøledelse Få mere ud af jeres næste APV eller trivselsmåling! Vi er nu certificeret [...]

Pulje til arbejdsmiljøindsats i regioner og kommuner (PARK)

Pulje til arbejdsmiljøindsats i regioner og kommuner (PARK) I december 2023 afsatte parterne bag trepartsaftalen [...]

Jeg har en nyhed, jeg er rigtig glad for at dele

Jeg har en nyhed, jeg er rigtig glad for at dele: Jeg er nu fast [...]

Britta Olsson – Balance ApS – Tlf.: 21621176